Współpraca parafii z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci:

1.            Coniedzielna msza święta z udziałem dzieci w kościele głównym

2.            Parafia zapewnia bezpieczne miejsce dla przebywania dzieci

Modlitwy w intencji Kościoła Powszechnego

Koszt projektu: 3.000 USD  

Fundator: Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie

Projekt realizowany przez Fundację Misyjną Na Krańce Świata

 

Parafia św. Józefa Oblubieńca Maryi jest położona na wyspie Chilubi na jeziorze Bangweulu. Od  roku utworzenia (2019) została powierzona opiece proboszcza. Jest to dynamicznie rozwijająca się parafia, w której dzieci znajdują swoje miejsce. Parafia p.w. św. Józefa stanowi miejsce centralne wokół którego znajduje się 18 stacji dojazdowych. Posiada wiele dynamicznie działających grup i organizacji zrzeszających młodych, którzy przychodzą na spotkania, seminaria, rekolekcje lub przechodzą ponowną terapię zdrowotną. W celu niesienia pomocy dzieciom parafia w 2020 roku zapoczątkowała program prowadzenia seminariów w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

„Martwimy się, że program może nie być kontynuowany ze względu na niedostępność bezpiecznej i czystej wody na parafii. Gdy dzieci przychodzą na parafię z okolicznych stacji dojazdowych bardzo narzekają na bóle brzucha i biegunkę. Eksperci z ministerstwa zdrowia wskazują na pilną potrzebę wykonania studni głębinowej w parafii tak aby dzieci mogły korzystać z czystej i bezpiecznej wody. Projekt jest o tyle istotny dla Archidiecezji ponieważ ma na celu ochronę dzieci poprzez dostarczenie czystej i bezpiecznej wody która jest nieodzowna dla ich zdrowego rozwoju.”

Wykonany projekt dostarczy wodę kranową do parafii. Inwestycja ta posłuży zarówno dzieciom, jak i całej lokalnej społeczności.

Cel projektu:

1.            Dostarczenie bezpiecznej i czystej wody dla dzieci i całej społeczności parafii św. Józefa

2.            Profilaktyka chorób brudnej wody: cholera, czerwonka itp.

 

Oczekuje się, że projekt zostanie zrealizowany przez parafialną komisję budowlaną pod kierunkiem proboszcza miejsca. Po zabezpieczeniu funduszy realizacja projektu ma nastąpić w ciągu czterech miesięcy. Parafia będzie w całości odpowiedzialna za konserwację projektu.

Projekt No 2:

BUDOWA STUDNI GŁĘBIONEJ I INSTALACJA POMPY SOLARNEJ DLA PARAFII ŚW. JÓZEFA MUCHINSHI – ARCHIDIECEZJA KASAMA

Osoba odpowiedzialna za projekt w miejscu jego realizacji: ks. Felix Chishimba

Odbiorca:
LICZBA DZIECI DO 14 ROKU ŻYCIA – 3000

 

Współpraca parafii z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci w ostatnim roku:

Wiele aktywności takich jak: zajęcia katechetyczne, przygotowanie do sakramentów: chrztu świętego i komunii, spotkania świętego dziecięctwa, coroczne obozy dla dzieci;

Modlitwy w intencji Kościoła Powszechnego

Koszt projektu: 7.000 USD  

Fundator: Parafia św. Urszuli Ledochowskiej w Gdańsku-Chełmie

Projekt realizowany przez Fundację Misyjną Na Krańce Świata

 

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Nsumbu jest położona w północnej prowincji Republiki Zambii. Blisko 400 kilometrów od stolicy prowincji. Utworzenie parafii datuje się na 30 września 2018 roku. Erygował ją arcybiskup Ignatius Chama. Decyzję o utworzeniu samodzielnej parafii spowodowały liczne najazdy wspólnot muzułmańskich na te tereny stanowiące niebezpieczeństwo dla wiary chrześcijańskiej. Stąd zrodziła się potrzeba stałej obecności księży na tym terenie.

Parafia  jest usytuowana wzdłuż brzegu jeziora Tanganika, a głównym zajęciem lokalnej społeczności jest rybołówstwo. Językiem dominującym, w którym porozumiewają się mieszkańcy są: lcibemba i lcilungu.

Rząd w niewystarczający sposób wspiera edukację na tym terenie, a dzieci w wieku 14 lat przestają uczęszczać do szkół i zajmują się rybołówstwem. W Archidiecezji Kasama jest meczet, duży odsetek muzułmanów. Obszar również zamieszkują wierni kościoła protestanckiego, co mogliśmy zanotować już w 1978 roku.

Głównym zajęciem zarobkowym na tym terenie jest istniejące rybołówstwo. Formalne zatrudnienie, dzięki któremu podnosi się statut dochodowy całej społeczności stanowią: praca w edukacji i w służbie zdrowia.

Według danych statystycznych w parafii możemy stwierdzić, że dzieci poniżej 15 roku życia stanowią duży odsetek ludności. Plan strategiczny Archidiecezji Kasama na lata 2017-2021 jako swój priorytet określił animację dzieci przez ewangelizację. Jest to również priorytet działań w naszej parafii, która prowadzi liczne kursy i seminaria formacji animacyjnej dla dzieci we wszystkich stacjach dojazdowych.

 

„Kiedy nie ma zajęć szkolnych dzieci spotykają się również w Centrum Świętego Dziecięctwa, gdzie uczestniczą w różnych zajęciach. Parafia św. Andrzeja jest jedną z nowo powstałych parafii, która funkcjonuje bez wystarczającej infrastruktury sanitarnej pomimo obecności dużej liczby dzieci. Potrzebujemy zatem udogodnień w głównym Centrum. Najważniejszym z nich jest blok sanitarny, który pozwoli zachować odpowiednie warunki higieniczne.

Centrum to miejsce, gdzie odbywa się wiele zajęć parafialnych, wokół których gromadzą się dzieci np. Przedszkole, koła biblijne, zajęcia katechetyczne, konkursy. Wszystkie te zajęcia gromadzą w tym samym miejscu i czasie wiele dzieci. Obecnie istniejące udogodnienia w postaci toalet są wysoko nieadekwatne i nieodpowiednie do naszych potrzeb. Posiadamy jedynie 4 toalety, które trudno utrzymać w czystości i które szybko się zapełniają w związku z tym jest potrzeba stworzenia nowych.

 

Promując Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci parafia zwraca szczególną uwagę na takie działania jak: msza święta ze szczególnym udziałem dzieci, zajęcia dla katechumenów, spotkania dla dzieci i młodzieży, schola młodzieżowa, przedszkole, animacje dla dzieci, młodzieżowe zawody sportowe oraz dziecięce i młodzieżowe organizacje i ruchy.

 

Obserwujemy wysoki odsetek młodzieży przybywającej na zajęcia organizowane przez parafię. Przy obecnym stanie naszych sanitariatów obawiamy się jednak, że większość naszych zajęć dla dzieci i młodzieży zostanie zawieszonych zwłaszcza podczas trwania pór deszczowych, co wpłynie negatywnie na realizację strategicznego planu działań na lata 2017-2021. Zamierzamy zatem wybudować blok sanitarny aby niezależnie od występowania w naszym kraju ognisk cholery móc kontynuować zajęcia dla dzieci i młodzieży na terenie parafii.

 

Kiedy projekt zostanie ukończony zapewni odpowiednie warunki środowiskowe. Czysta woda, dobre toalety i stworzone dobre warunki środowiskowe dla dzieci z łatwością przekonają nawet tych rodziców, którzy mają zastrzeżenia, by wysyłać dzieci na zajęcia do parafii. W momencie, gdy sanitariaty na parafii zostaną ulepszone społeczność odniesie pośrednie korzyści, wiedząc bardzo dobrze, że żadna epidemia cholery nie wybuchnie w wyniku działania złych obiektów, z których dotychczas korzystają dzieci.”

Oczekuje się, że projekt zostanie wdrożony przez komitet budowlany parafii św. Andrzeja Apostoła pod czujną opieką proboszcza parafii. Po zabezpieczeniu środków projekt ma zostać ukończony w ciągu 3 miesięcy.

Projekt No 1:

DODATKOWE SUBSYDIUM – BUDOWA SANITARIATÓW DLA DZIECI W PARAFII ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W NSUMBU – ARCHIDIECEZJA KASAMA

Osoba odpowiedzialna za projekt w miejscu jego realizacji: ks. Anthony Kamukwamba

Odbiorca:
LICZBA DZIECI DO 14 ROKU ŻYCIA – 2837

 

Pozdrowienia z miejsca projektu

Odwiedź nas

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.