Nic tak nie porusza do głębi niż możliwość wejścia w przestrzeń nową, dotąd nieznaną…
Głównym celem naszego wyjazdu było odebranie projektów realizowanych w Kasamie (Zambia) dzięki ogromnemu zaangażowaniu parafii pw. Świętej Trójcy w Białobrzegach Radomskich - projekt budowy trzech studni głębinowych (Marcel, Roch, Pilica) zrealizowany na platformie misjomat.org przez naszą Fundację we współpracy z Misjonarzami Afryki – Ojcami Białymi (O. Paweł Mazurek MAfr.) oraz dwóch innych niezależnych projektów Fundacji zrealizowanych dzięki pomocy parafii pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie: budowa studni głębionej i instalacja pompy solarnej dla parafii pw. Św. Józefa Muchinshi oraz budowa sanitariatów dla dzieci w parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Nsumbu.
Oprócz oficjalnych wizyt w miejscach realizacji projektów – wioski: Natwange, Nkole, Nsansamina mieliśmy sporo czasu na spotkania z gospodarzami miejsca – Ojcami Białymi, którzy na co dzień mierzą się z trudami i radościami swojej posługi, a także na poznawanie nowych ludzi. Serdeczność i otwartość wszystkich rozpalały nasze serca i budziły w nas jeszcze większe zaangażowanie, utwierdzały w pełnionej misji, dodawały sił na każdy kolejny dzień pobytu.
Udało nam się również odwiedzić Home of Hope (Dom Nadziei) przeznaczony dla chłopców. Dom jest prowadzony w Lusace od wielu lat wspaniałą ręką Br. Jacka Rakowskiego MAfr.
i pod jego pod czujnym okiem.
Piękno przyrody to bogactwo Zambii i jako jej nieoceniony atut potęgował nasz zachwyt Afryką. To doświadczenie było szczególnie odczuwalne gdy zatrzymaliśmy się na chwilę wytchnienia przy Wodospadach Chishimba.
Drugą część naszego wyjazdu spędziliśmy w Rwandzie, gdzie celem i jednocześnie zwieńczeniem całego pobytu było duchowe umocnienie. Udało się nam, dzięki uprzejmości
O. Marcina Zaguły MAfr. i O. Simplice Traoré MAfr., zrealizować podróż po drogach
i bezdrożach tego pięknego i górzystego kraju. Wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Słowa
w Kibeho oraz odbyta lekcja trudnej - do dziś bolesnej dla mieszkańców Rwandy historii
w Nyamata Genocide Memorial (miejscu ludobójstwa z 1994 r.) były dla nas niezwykle przejmujące. Zrodziła się refleksja nad wartością życia i obowiązkiem jego ochrony, szczególnie, gdy nieustannie świat cierpi z powodu wojen – często bratobójczych.
Trudno wyrazić słowami naszą wdzięczność Tym, którzy nas przyjęli pod swój dach - zarówno
w Zambii, jak i w Rwandzie. Możliwość dotknięcia prawdziwej Afryki zafascynowała nas
i zainspirowała na kolejny rok pracy. Liczne spotkania i rozmowy z fantastycznymi ludźmi utwierdziły w przekonaniu, że każdy z nas ma podobne marzenia, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, miejsca zamieszkania.
Dziękujemy! Nie sposób wymienić wszystkich, dzięki którym nasz wyjazd się odbył - nie wspominając o tym, że niektórzy nasi bohaterowie woleliby pozostać anonimowi.
Jedno jest pewne. Ta dwutygodniowa podróż otworzyła nas na nowe wyzwania, wyrwała
z przysłowiowej „kanapy”.
Końcem czerwca rozpoczęła się nasza dwutygodniowa podróż po Afryce. W planach i w realizacji – Zambia i Rwanda – kraje różne pod każdym względem, często z trudną i bolesną historią lecz zarazem niesamowicie piękne i bogate kulturowo.
Odwiedź nas
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.